Stan nadmiernego rozdrażnienia, silny stres i nieustanne odczuwanie niepokoju dotykają ludzi w każdym wieku. Jednak nie we wszystkich przypadkach konieczne jest sięganie po silne leki psychotropowe – niekiedy wystarczą preparaty dostępne bez recepty, które bazują na naturalnych składnikach. Co znajduje się w składzie syropów uspokajających? Które produkty są dobre dla dzieci, a które godne polecenia dorosłym?
Syropy uspokajające – dlaczego warto je stosować?
Suplementy diety i leki OTC w postaci doustnych zawiesin są dobrą alternatywą dla silnie działających preparatów wykorzystywanych w leczeniu zaburzeń lękowych, które niejednokrotnie niosą za sobą wiele skutków ubocznych. Preparaty psychotropowe wykazują intensywne oddziaływanie na kondycję psychofizyczną, a na dodatek niezwykle często są niemożliwe do stosowania u małych pacjentów. Co więcej, niejednokrotnie problemy wynikające z odczuwanego niepokoju nie są na tyle poważne, aby decydować się na tak poważną farmakoterapię – wówczas najlepszym rozwiązaniem jest sięgnięcie po syropy uspokajające, które bazują na naturalnych komponentach roślinnych.
Syropy uspokajające – działanie
- Ułatwiają poczuć odprężenie
- Wspomagają sen i zasypianie
- Ułatwia zachowanie koncentracji
- Pomagają pozbyć się uczucia niepokoju
- Redukują łagodne stany napięcia nerwowego
- Mogą wspierać przeciwdziałanie niektóre objawy wegetatywne np. biegunkę, przyśpieszone bicie serca, brak apetytu, poczucie osłabienia.
Co znajduje się w składzie syropów uspokajających?
Syropy uspokajające to w większości przypadków preparaty zawierające ekstrakty z rozmaitych roślin i ziół. Komponenty te są od wielu lat wykorzystywane w fitoterapii i znajdują zastosowanie w terapii problemów wynikających m.in. z nadmiernego stresu, kiepskiego snu czy przesadnej nadpobudliwości nerwowej. W niektórych przypadkach skład syropów uspokajających może być wzbogacony np. w witaminy z grupy B lub melatoninę. Przykładowe komponenty zawarte w syropach na uspokojenie to:
- ziele melisy
- kwiat lawendy
- kozłek lekarski
- kwiatostan lipy
- ziele dziurawca
- szyszki chmielu
- ziele serdecznika
- ziele męczennicy
- koszyczki rumianku
- owoce i kwiatostan głogu
Syropy uspokajające dla dzieci i dorosłych – przykłady
Rynek farmaceutyczny oferuje wiele preparatów uspokajających w postaci syropów, które są dostępne bez recepty. Część z nich jest rekomendowana głównie dla niemowląt, inne dla starszych dzieci i młodzieży, pozostałe będą też odpowiednie dla dorosłych. Oto przykładowe syropy uspokajające.
Niemowlęta
- Boiron Sedalia (do i od 5 roku życia)
- Melisal Forte (od 1 roku życia)
- Tulleo (od 3 roku życia)
- Mellised (od 6 roku życia)
Dla dzieci (+10 lat) i dorosłych
- Od 12 roku życia – Antinervinum, Sedomix, Valused, Nerwbonisol
- Od 14 roku życia – Nervosol
- Od 18 roku życia – Neospasmina
Należy pamiętać, że dawkowanie syropów dedykowanych jednakowo dzieciom i dorosłych różni się m.in. z uwagi na różnice związane z masą ciała pacjenta. Podstawą bezpieczeństwa stosowania preparatu jest użycie produktu zgodnie z wytycznymi zawartymi w ulotce dołączonej do opakowania.
Syropy uspokajające na receptę
Oczywiście nie można zapominać, że niektóre przypadki wymagają sięgnięcia po leki dostępne wyłącznie na receptę. Sprawdzą się one w przypadku silnych napadów paniki, stanów lękowych czy zaburzeń nerwicowych. W ich składzie znajdują się m.in. hydroksyzyna czy prometazyna. Ich użycie wymaga jednak ścisłej kontroli przez specjalistę, co pozwala na kontrolę ryzyka występowania poważnych skutków ubocznych np. bóle głowy, ospałość, problemy z widzeniem. Przykładowe preparaty to Atarax, Diphergan, Hydroxyzinum Espefa, Polfergan.
Bibliografia:
- Dobros N. “Zioła o działaniu uspokajającym i przeciwdepresyjnym.” Postępy fitoterapii 2017, 18(3): 215-222.
- Nowak G. “Surowce roślinne o działaniu przeciwlękowym i antydepresyjnym.” Herba Polonica 2009, 55(1): 84-97
- https://www.mp.pl/pacjent/leki/subst.html?id=379
- https://www.mp.pl/pacjent/leki/subst.html?id=689