Sposoby na stres

Umiarkowany stres jest nieodłączną częścią naszego życia, jednak nadmierny stres bywa niekiedy poważną przeszkodą w codziennym funkcjonowaniu. Może on wpływać na naszą pamięć i koncentrację, pogarszać nasz nastrój, a także powodować problemy z zasypianiem i bezsenność. Jednocześnie warto pamiętać, że istnieje wiele metod łagodzenia stresu. Wśród nich można wyróżnić poniższe.
DIETA
Przy nadmiernej pobudliwości warto unikać produktów, które mogą podwyższać poziom stresu, w tym kofeiny, nikotyny, czy alkoholu — na krótką metę mogą one przynieść złudne poczucie wyluzowania, jednak w rzeczywistości mają działanie silnie pobudzające. Warto także unikać produktów zawierających duże ilości cukrów prostych, gdyż powodują one silne skoki poziomu cukru we krwi, wywołując spadki energii. Przewlekły stres może być skutkiem także niedoborów, w tym magnezu, dlatego warto zadbać o dodatkowe źródła tego pierwiastka w diecie.
AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA
Adekwatna i dostosowana do indywidualnych możliwości aktywność fizyczna poprawia krążenie, stymuluje uwalnianie tzw. hormonów szczęścia, takich jak endorfiny, serotonina i dopamina, co przekłada się na poprawę samopoczucia i redukcję stresu. Ruch obniża również poziom hormonów stresu we krwi, w tym kortyzolu i adrenaliny, co pomaga w utrzymaniu równowagi psychicznej i emocjonalnej. Regularne ćwiczenia aerobowe, takie jak bieganie, jazda na rowerze, pływanie czy szybki marsz, mogą skutecznie obniżyć poziom napięcia, podnieść nastrój oraz korzystnie wpłynąć na sen, poprawiając jego jakość i długość.
Dodatkowo, aktywność fizyczna przyczynia się do wzrostu poziomu neurotrofin, w tym czynnika wzrostu mózgu (BDNF), który wspiera procesy poznawcze i pomaga w ochronie przed skutkami chronicznego stresu. Ćwiczenia mogą także zwiększyć poczucie własnej wartości i kompetencji, co jest istotne w zarządzaniu stresem i jego negatywnymi skutkami.
Uprawianie sportu w grupie lub na świeżym powietrzu dodatkowo wzmacnia efekty redukcji stresu, dostarczając okazji do społecznych interakcji i ekspozycji na naturalne otoczenie, co może dalej wzmacniać poczucie spokoju i relaksu.
MEDYTACJA I PSYCHOTERAPIA
Medytacja jest kolejną metodą walki z nadmiernym pobudzeniem i stresem. Umożliwia ona efektywny odpoczynek i rozluźnienie, a także przywraca spokój i klarowność umysłu. W trakcie medytacji ograniczamy nadmierne myślenie o problemach i innych źródłach stresu, a jednocześnie uruchamiamy różne części mózgu, aktywując je i ćwicząc, dzięki czemu potem lepiej radzimy sobie ze stresem.
Stres często wynika z naszego postrzegania świata w określony sposób. Zmiana sposobu myślenia na dany temat może pomóc zredukować napięcie, jednak jest to ciężkie do samodzielnego wykonania. Psychoterapia jest jedną z technik walki ze stresem, która prowadzi do zmiany sposobu postrzegania otaczającej nas rzeczywistości.

ZIOŁA I LEKI
Zioła do zaparzania i herbaty ziołowe mogą pomóc w wyciszeniu oraz rozładować napięcie i stres. Niektóre surowce roślinne mają także właściwości ułatwiające zasypianie. W okresach wzmożonej pobudliwości warto regularnie pić napary z melisy, lawendy, szyszek chmielu, kozłka lekarskiego czy dziurawca. Zioła te występują także w formie tabletek i kapsułek.
Nadmierny stres, na który nie pomagają powyższe metody, może wymagać wdrożenia farmakoterapii. Leki uspokajające działają wyciszająco na ośrodkowy układ nerwowy, dzięki czemu obniżają napięcie i poprawiają sen. Wśród leków uspokajających stosuje się głównie benzodiazepiny i neuroleptyki.