Problem dolegliwości bólowych odczuwanych w klatce piersiowej, to niezwykle częsty objaw chorób kardiologicznych. Problem nerwicy serca okazuje się bardziej złożony i przeważnie ma swoje podłoże w kondycji psychicznego pacjenta. Co stanowi przyczynę tej choroby? Jakie są jej objawy i na czym polega leczenie?
Czym jest nerwica serca i jakie są jej przyczyny?
Nerwica serca, zespół Da Costy, astonia nerwowo-krążeniowa czy też serce żołnierskie to nazwy dla zespołu objawów somatycznych, które następują wskutek dużego i długotrwałego oddziaływania stresu. Przesadne napięcie emocjonalne prowadzi do zaburzeń dotyczących głównie serca. Problem ten został po raz pierwszy zauważony przez Jacoba Mendesa Da Costę, który stwierdził charakterystyczne nieprawidłowości wśród żołnierzy uczestniczących w wojnie secesyjnej.
Nerwica serca – objawy
Problem nerwicy serca objawia się w dwojaki sposób. Pierwszą grupę symptomów stanowią dolegliwości o charakterze psychicznym. Wśród nich najczęściej wymieniane zaburzenia to:
- trudności ze snem i zasypianiem
- drażliwość, zwiększona skłonność do irytacji
- przesadny lęk i nieustające uczucie niepokoju
- obniżenie nastroju, izolacja, ograniczenie odczuwania radości z życia
- problemy z koncentracją, co rzutuje na zaniedbywaniu codziennych obowiązków
Do drugiej grupy objawów zalicza się problemy somatyczne. Przeważającym problemem jest uczucie silnego bólu o charakterze ucisku i kłucia w obrębie klatki piersiowej (za mostkiem). Oprócz tego chory bardzo często odczuwa parestezje, boryka się z kołataniem serca, nadciśnieniem, atakami duszności i nadmierną potliwością. W niektórych przypadkach dołączają się do tego inne charakterystyczne objawy somatyczne nerwicy m.in. problemy gastryczne, biegunka, zgaga, czy wzmożona męczliwość i utrzymujące się poczucie braku energii.
Leczenie nerwicy serca
Choć objawy somatyczne dość mocno kojarzą się z problemami natury kardiologicznej, to leczenie jest głównie ukierunkowane na polepszenie stanu psychicznego pacjenta. W związku z tym duże znaczenie odgrywa psychoterapia – praca nad rozładowaniem nadmiernych emocji z całą pewnością pomoże w zmniejszeniu intensywności występujących dolegliwości. Zarówno tych związanych z duchem, jak i tych dotyczących ciała.
Niejednokrotnie osoby cierpiące z powodu dystonii neurowegetatywnej są zmuszone do rozpoczęcia farmakoterapii. Środki farmakologiczne polecane w trakcie nerwicy serca muszą być odpowiednio dostosowane do aktualnego stanu pacjenta – warto też dodać, że farmakoterapia powinna być realizowana równocześnie z psychoterapią, co gwarantuje większe lepsze efekty leczenia. Przeważnie są to:
- antydepresanty
- leki przeciwlękowe
- beta-adrenolityki przeciwdziałające występującym zaburzeniom rytmu serca
Częstą alternatywą dla leków jest fitoterapia. Zioła o właściwościach relaksacyjnych, redukujących stres i wspierających zasypianie mogą stanowić dodatek do psychoterapii. Oprócz tego sięgnąć po rośliny o dobroczynnym wpływie na pracę serca. Działanie składników ziołowych nie jest aż tak bezkompromisowe jak środków farmakologicznych, dlatego ich zastosowanie będzie korzystniejsze w przypadku słabszych postaci nerwicy sercowej. Fitoterapia w zespole Da Costy powinna obejmować m.in. melisę, dziurawiec, jemiołę, kozłka lekarskiego, głóg, lawendę czy szyszki chmielu.
Pacjentom niejednokrotnie poleca się zmienić dotychczasowy styl życia, co zwykle odnosi się do konieczności ograniczenia stresu w codziennym funkcjonowaniu. Może to być zmiana pracy, zmniejszenie presji związanej z własnymi osiągnięciami, pozbycie się długów czy po prostu unikanie zarwanych nocek. Ten aspekt jest najtrudniejszy, ale przeważnie daje największą skuteczność w zakresie normalizacji stanu zdrowia i odzyskania utraconej równowagi.
Bibliografia:
- Hałas K., Kaźmierczak-Dziuk A. “Postępowanie diagnostyczne u chorych z bólem w klatce piersiowej.” Pediatria i Medycyna Rodzinna 2011, 7(4): 295-303.
- Adamowski T., Kiejna A. “Zaburzenia psychiczne występujące wśród weteranów konfliktów zbrojnych.” Advances in Clinical and Experimental Medicine 2006, 15(2): 355-360.
- Czernikiewicz A. “Podstawy diagnozy i terapii zespołu lęku panicznego.” Medycyna Rodzinna 2003, 6: 214-216.
- Czernikiewicz A. “Jak rozpoznawać i leczyć dystonię neurowegetatywną?” Medycyna Rodzinna 2002, 6: 3-6.