Krople uspokajające – czy warto je stosować?

Krople na uspokojenie - jak je stosować?

Nadmierna nerwowość i duży stres mogą stanowić przyczynę rozmaitych problemów w codziennym funkcjonowaniu. Wiele osób decyduje się sięgnąć po preparaty z apteki, które są dostępne bez recepty. Czy stosowanie kropli uspokajających to dobry wybór? Co znajduje się w ich składzie? Kto może ich używać, a w jakich przypadkach stanowią przeciwwskazanie?

Krople uspokajające – skład

 

Mianem kropli uspokajających określa się produkt leczniczy w formie doustnego roztworu, przeważnie na bazie etanolu, który zawiera ekstrakty roślinne. Nie ulega wątpliwościom, że rośliny wykorzystanie do przygotowania tego preparatu charakteryzuje działanie neutralizujące stan łagodnego napięcia nerwowego, niepokoju i stresu, wspomagające wyciszenie, rozluźnienie czy ułatwienie zasypiania. Najpopularniejszymi produktami z tej kategorii na polskim rynku są Hasco Krople Uspokajające oraz Herbapol Nervosol K. Ponadto w sprzedaży są także dostępne suplementy diety, które są przygotowane w postaci płynu z dozownikiem do odmierzania kropli np. Aboca Sedivitax.

W składzie kropli uspokajających znajdują się płynne wyciągi z takich roślin jak:

  • kwiat lawendy,
  • korzeń arcydzięgla,
  • ziele melisy lekarskiej,
  • korzeń kozłka lekarskiego,
  • szyszka chmielu zwyczajnego

 

Kto może stosować krople uspokajające?

 

Krople z uwagi na obecność etanolu nie są rekomendowane kobietom w ciąży oraz w trakcie karmienia piersią. Alkoholowy roztwór jest także niewskazany dla dzieci poniżej 12. roku życia oraz u osób, które planują prowadzić pojazdy lub obsługiwać maszyny. U pozostałych krople uspokajające sprawdzą się jako naturalna forma wsparcia dla organizmu w okresie wzmożonej nerwowości, zwiększonej ekspozycji na stres i podczas problemów z zasypianiem. Dozownik lub pipeta pozwala na dokładne dawkowanie preparatu, które różni się w zależności od przyczyny użycia:

  • Łagodzenie problemów z nadmiernym napięciem – 5 ml (120 kropli) od 1 do 3 razy na dobę
  • Wspomaganie snu i zasypiania – od 5 do 10 ml (120-240 kropli) najpóźniej 60 minut przed snem

Krople uspokajające są alternatywą dla ziołowych tabletek i kapsułek, które w przypadku osób mających trudności z połykaniem mogą okazać się problematyczne do użycia. Co więcej, płynna postać produktu leczniczego może zagwarantować nieco szybsze działanie aniżeli wspomniane tabletki.

Czy stosowanie kropli uspokajających jest bezpieczne?

 

Tak, ale pod warunkiem, że produkt jest używany zgodnie z wytycznymi producenta zamieszczonymi w ulotce znajdującej się w opakowaniu. Samodzielne stosowanie produktów leczniczych jest przeważnie przyczyną przedawkowania lub braku pożądanego efektu terapeutycznego, co uniemożliwia przeciwdziałanie występującym niedogodnościom. Warto też zaznaczyć, że decyzję o użyciu kropli uspokajających warto omówić z lekarzem lub farmaceutą.

Choć krople na uspokojenie bazują głównie na komponentach roślinnych, to jednak warto zachować ostrożność. Zwłaszcza w przypadku stosowania innych leków – zioła mogą bowiem wchodzić w interakcje z substancjami czynnymi znajdującymi się w środkach farmakologicznych. Oddziaływanie na metabolizm leków może spowodować np. nasilenie ryzyka występowania działań niepożądanych. Krople uspokajające są przeciwwskazane do użycia w przypadku leczenia:

  • antykoagulantami
  • preparatami opioidowymi np. kodeina
  • lekami przeciwhistaminowymi np. loratadyna, ceterezyna
  • syntetycznymi lekami uspokajającymi np. benzodiazepiny

Osoby w trakcie farmakoterapii powinny uprzednio zapoznać się z charakterystyką produktu leczniczego, którą z łatwością można znaleźć w internecie. W razie wszelkich wątpliwości zawsze należy skontaktować się z farmaceutą bądź lekarzem.

Bibliografia:

  1. https://www.doz.pl/czytelnia/a14876-Leki_na_uspokojenie_bez_recepty__co_zawieraja_i_czy_sa_skuteczne
  2. ChPL Hasco-Lek KROPLE USPOKAJAJĄCE
  3. ChPL Herbapol Kraków NERVOSOL-K