Chmiel na uspokojenie

Chmiel na uspokojenie.

Zioła i ekstrakty roślinne są niezwykle często wykorzystywane w przeciwdziałaniu rozmaitym dolegliwościom, a nawet i w leczeniu niektórych chorób. Stosowanie ziołowych preparatów to popularny sposób na łagodzenie skutków przesadnego stresu np. problemów ze snem czy utrzymującego się uczucia niepokoju i rozdrażnienia. Czy włączenie do codziennej diety chmielu może okazać się wartościowe dla przywrócenia utraconej równowagi? Co zawiera chmiel, że wykazuje właściwości uspokajające?

Chmiel i jego składniki aktywne

Ideą fitoterapii jest wykorzystywanie roślin, a raczej ich określonych części, które stanowią źródło różnorodnych składników aktywnych. W przypadku chmielu zwyczajnego mowa o dwóch istotnych elementach:

  • szyszkach – żeńskich kwiatostanach,
  • lupulinie – włoskach gruczołowych występujących na wysuszonych szyszkach.

Te surowce zielarskie są bogatym źródłem szeregu wartościowych składników aktywnych, które mogą wzbogacić codzienną dietę i tym samym okazać się niezwykle cennym wsparciem dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Należy jednak zaznaczyć, że zawartość tych komponentów oraz jakość i skuteczność działania jest w dużej mierze uzależniona od warunków rozwojowych rośliny np. klimatu, nasłonecznienia czy rodzaju gleby.

Szyszki i lupulina chmielu zwyczajnego zawiera różnorodne składniki aktywne:

  • garbniki,
  • flawonoidy,
  • fenolokwasy,
  • olejek eteryczny,
  • mono- i seskwiterepeny,
  • kwasy gorczycowe (α i β).

Dlaczego warto stosować chmiel na uspokojenie?

Preparaty zawierające ekstrakty z szyszek chmielu zwyczajnego są niezwykle często rekomendowane dla osób borykających się z problemami przesadnego stresu, trudności z zasypianiem, wzmożonej drażliwości czy nadmiernej pobudliwości psychoruchowej. Uspokajające właściwości szyszek chmielu są przede wszystkim podyktowane obecnością terpenów zawartych w chmielowym olejku eterycznym, a także żywicami będących źródłem wspomnianych kwasów gorczycowych. To właśnie im przypisuje się sedatywne właściwości szyszek i lupuliny chmielu zwyczajnego.
Ciekawostką może okazać się związek z grupy chalkonów, który nazywany jest 8-prenylonaryngeniną. Ten flawonoid wykazuje działanie proestrogenne. Jest to niezwykle wartościowe w okresie wahań hormonalnych np. kobiecej menopauzy, którym niezwykle często towarzyszą niedogodności o charakterze nasilonego rozdrażnienia, niepokoju czy pogorszonego nastroju.

Jak stosować chmiel na uspokojenie?

Najlepszym sposobem będzie zakup gotowego produktu leczniczego, który można z łatwością nabyć bez konieczności posiadania recepty. Należy jednak pamiętać, że leki OTC również mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia – dlatego zawsze warto wcześniej skonsultować się z lekarzem bądź farmaceutą przed ich użyciem, a zwłaszcza w przypadku chorób przewlekłych i stosowania innych produktów leczniczych.

Preparaty z chmielem na uspokojenie są dostępne w różnorodnych formach m.in. syropie, kapsułkach, kropli czy tabletek. Przykłady chmielu zwyczajnego w postaci leków bez recepty to Stresolek, Nervosol K, Neospasmina Noc, Valused Noc Plus, Antinervinum, Nervomix Forte czy Sedomix.

Nie ma też przeciwwskazań, aby chmiel połączyć z innymi ziołami o korzystnym wpływie na nastrój i redukcję przesadnego stresu. Zwłaszcza, że chmiel jest często wykorzystywany jako komponent wieloskładnikowych mieszanek na uspokojenie. Dlatego też chmiel jest często stosowany w parze z takimi ziołami jak melisa lekarska, lawenda, dziurawiec zwyczajny, kozłek lekarski (waleriana) czy witania ospała. Rośliny te można też z powodzeniem połączyć z melatoniną, która reguluje rytm dobowy i ułatwia zasypianie.

Bibliografia:

  1. Szczepanik O., et al. “Chmiel (Humulus lupulus L.) jako surowiec o właściwościach prozdrowotnych: aktualny stan wiedzy.” Technika Roliczna Ogrodnicza Leśna 2019, 3: 9-12.
  2. Dobros N. “Zioła o działaniu uspokajającym i przeciwdepresyjnym.” Postępy Fitoterapii 2017, 18(3): 215-222.
  3. Kyrou I., et al. “Effects of hops (Humulus lupulus L.) dry extract suppplement on self-reported depression, anxiety and stress levels in aparently healthy young adults: a randomized, placebo-controlled, double-blind, crossover pilot study.” Hormones 2017, 16(2): 171-180.