Jakie leki uspokajające można stosować w trakcie ciąży?

leki na uspokojenie w ciąży

Ciąża to czas wielkiej próby dla organizmu kobiety. Choć wiele przyszłych matek cieszy się na myśl o własnym dziecku, to jednak oczekiwaniom towarzyszy spora ilość stresu. Czy użycie leków na uspokojenie jest w ogóle możliwe? Po co sięgnąć, aby pokonać problemy i nie narazić ciąż?

 

Stres w trakcie ciąży – przyczyny

 

W pierwszej kolejności należy wymienić burzę hormonalną, która toczy się w organizmie kobiety przez następne 9. miesięcy. Wyczekiwanie na poród jest nierozerwalnie z huśtawką emocji, co objawia się m.in. nadmiernym rozdrażnieniem, niespodziewanymi wybuchami płaczu czy trudnościami ze snem i zasypianiem. Nie sposób zaprzeczyć, że kiepska kondycja psychiczna młodej matki będzie mieć niekorzystne oddziaływanie na rozwój płodu.

Jednak hormony to nie wszystko. Inną przyczyną jest zwyczajna obawa przed macierzyństwem, zwłaszcza w trakcie pierwszej ciąży. Kobieta może odczuwać strach związany ze spełnieniem się w roli matki czy koniecznością reorganizacji dotychczasowego trybu życia. Oprócz tego można wymienić obawy dotyczące kwestii związanych z finansami, zagwarantowaniem dziecku bezpiecznego miejsca do życia, przebiegu porodu czy występowania chorób wrodzonych lub innych komplikacji związanych z ciążą. W gruncie rzeczy każda rzecz może okazać się przyczyną stresu – wszystko jest uwarunkowane od osobniczych tendencji człowieka do ulegania negatywnym emocjom i umiejętności radzenia sobie z nimi.

 

Leki na uspokojenie w trakcie ciąży – czy można je brać?

 

Syntetyczne antydepresanty i inne preparaty przeciwlękowe, które stosuje się w terapii rozmaitych zaburzeń emocjonalnych i psychicznych, są całkowicie niewskazane w trakcie ciąż. Leki z kategorii SNRI, SSRI, TLPD czy IMAO należą do klasy D – środków farmakologicznych powodujących bezpośrednie zagrożenie życia płodu. Stąd ich użycie podczas ciąży jest dozwolone wyłącznie w nagłych przypadkach (np. ataku paniki, który mógłby stanowić zagrożenie dla samej matki i jej najbliższego otoczenia). Niemniej jednak decyzję o takowym wyjątku warto zawczasu omówić z lekarzem prowadzącym, który mimo wszystko powinien obrać taką strategię leczenia, aby pacjentka nigdy nie została doprowadzona do tak ekstremalnej sytuacji.

 

Co brać na uspokojenie w trakcie ciąż?

 

Bezpiecznym rozwiązaniem wydają się być preparaty ziołowe, a zwłaszcza te zawierające ekstrakty z kozłka lekarskiego. Waleriana jest jednym z najskuteczniejszych składników ziołowych o wartościowych właściwościach relaksujących i wspomagających niwelowanie oznak nadmiernego stresu. Należy zwrócić uwagę na rodzaj wykorzystanego wyciągu roślinnego – wyborem muszą być produkty zawierające standaryzowane ekstrakty z kozłka. Wówczas istnieje pewność, że preparat dostarczy cennego kwasu walerianowego.

Oprócz tego kobieta w ciąży może sięgnąć po takie zioła na uspokojenie jak:

  • werbena
  • kwiat lawendy
  • szyszki chmielu
  • ziele i liście melisy
  • korzeń ashwagandhy
  • ziele owsa zwyczajnego

Zioła te mogą posłużyć do przygotowywania naparów bądź można je zakupić w postaci kapsułek lub tabletek. Napary mogą nie tylko służyć do picia – równie bezpiecznym sposobem jest wykonywanie inhalacji, które stanowią formę relaksujących ćwiczeń oddechowych. Kojąca inhalacja w połączeniu z głębokim i wyregulowanym oddechem zagwarantuje skuteczne przeciwdziałanie stresowi. Zioła na uspokojenie są także dobrym uzupełnieniem psychoterapii, która jest jedną z najskuteczniejszych sposobów radzenia sobie z trudnościami o podłożu emocjonalnym. Niemniej jednak stosowanie powyższych ziół należy wcześniej skonsultować z lekarzem prowadzącym ciążę, który określi możliwość i bezpieczeństwo ich użycia.

 

Bibliografia:

  1. Łuczak A., Nowak M., Szałek E. „Bezpieczeństwo leków roślinnych w ciąży.” Farmacja współczesna 2017, 10: 140-146.
  2. https://dzidziusiowo.pl/ciaza-i-porod/zdrowie-w-ciazy/1526-srodki-na-uspokojenie-w-ciazy
  3. https://psychoterapiacotam.pl/nerwowosc-i-stres-w-ciazy-jak-sobie-radzic/